Offertförfrågan

Tempererade transporter

Tempcon Group är specialister på temperaturkontrollerade transporter. Vi hjälper dig skräddarsy en kundanpassad lösning som på ett optimalt sätt möter era specifika behov och kravspecifikationer.

Lager & Terminal

I Tempcon Groups lager och terminaler är ditt gods i trygga händer. Varorna hanteras och lagras i lokaler som lever upp till den senaste lagstiftningen och de hårdaste kraven på effektivitet, hygien och säkerhet.

Vi kan kylt och fryst
Erling Andersson Åkeri – EA Åkeri – etablerades 1951 och har fokuserat på livsmedelstransporter sedan 1963. Sedan hösten 2021 är vi en del av Tempcon Group. Något som öppnat upp helt nya möjligheter till transportlösningar som sträcker sig över hela Sverige och långt utanför dess gränser. Vår ambition är att du som kund alltid skall känna att ni kan lita på att din transport utförs lagligt, levereras i rätt tid utan skador och färdats genom en obruten kylkedja. Som kund till EA vill vi att du fokuserar på det du gör bäst så löser vi dina transport- och logistikbehov.

Inget är så bra så det inte kan bli bättre
EA är ett modernt åkeri som fokuserar på tempererade transporter. EA Åkeris affärsidé är att leverera och marknadsföra kyl- och frystransporter till livsmedelsindustrin inom Sverige. Vår ambition är att bli Sveriges bästa åkeri tillsammans med våra systerföretag inom Tempcon. För att nå dit fokuserar vi på lagliga transporter i tid, utan skador och med rätt temperatur.

Långa kundrelationer
Som kund till EA får du det bästa av två världar. Det lilla företaget med stor flexibilitet och personlig kontakt men också ett stort nätverk av transporter tillsammans med våra engagerade systerbolag inom Tempcon. EA har extremt långa kundrelationer och strävar alltid efter att erbjuda dig som kund en bra kvalitet med högsta möjliga service. För att vi ska nå dit är det viktigt att vi har en tät dialog och du som kund ger oss rätt förutsättningar för vårt uppdrag.

Våra medarbetare

Stefan Ohlmander

VD +46 (0)511-134 60

Marie Ohlmander

Senior controller ekonomi@eaakeri.se +46 (0)511-134 60

Sofie Nordmark

Ekonomiansvarig sofie@eaakeri.se +46 (0)511-134 60

Jessica Karlsson

Fakturering/Tompall/Sociala medier jessica@eaakeri.se +46 (0)511-134 60

Johan Brunkow

Åkerichef johan.brunkow@eaakeri.se +46 (0)511-134 60

Johan Gustafsson

Transportchef johan@eaakeri.se +46 (0)511-134 60

Therese Wennerberg

Transportledare therese@eaakeri.se +46 (0)511-134 60

Magnus Lund

Transportledare magnus@eaakeri.se +46 (0)511-134 60

Ayar Abbas Zadeh

Transportledare ayar@eaakeri.se +46 (0)707-25 50 76

Emma Sandberg

Transportledare/Helpdesk emma.sandberg@eaakeri.se +46 (0)511-134 60

Sandra Johansson

Order/helpdesk sandra.johansson@eaakeri.se +46 (0)511-134 60

Hanna Nilsson

Administration transport hanna.nilsson@eaakeri.se +46 (0)511-134 60

Anna-Lena Heldt

Trafikadministration anna-lena.herdt@eaakeri.se +46 (0)511-134 60

Marcus Bergkvist

Förman marcus@eaakeri.se +46 (0)511-134 60

Martin Westlund

Verkstadsplanerare verkstad@eaakeri.se

Tommy Johansson

Förman terminal Linköping tommy.johansson@eaakeri.se +46 (0)760-45 93 20

Epost

info@eaakeriab.se

Telefon

+46 (0)511-134 60

Kontor, verkstad & terminal

Tel.+46 (0)511-134 60

E-post: info@eaakeriab.se

Ängatorpsgatan 4, 532 37 Skara
Öppna i Google Maps

Öppettider

Måndag - Fredag : 07.00 - 17.00

Terminal Linköping

Tel.+46 (0)511-134 60

E-post: info@eaakeri.se

Idögatan 14, 582 78 Linköping
Öppna i Google Maps

Öppettider

Måndag - Fredag : 05.00 - 15.00

Visselblåsarfunktion

HÄR hittar du information om vår visselblåsarkanal och hur vi hanterar visselblåsarärenden. Du kan också lämna in ett ärende via länken HÄR.